Huyum Böyle!

Ne yapayım değişemem, benim huyum böyle…

Elbette doğuştan getirdiğimiz donanımlar, kişiliğimizin oluşmasına hayli etkilidir. Nasıl dış görünüşlerimiz birbirimizden farklı ise iç dünyalarımız da benzer şekilde kendimize özgüdür. Dolayısıyla bu kendimize özgülüğün büyük bir kısmını doğuştan getirdiğimiz faktörler etkilemektedir.

Üstelik doğuştan getirdiğimiz şeylerin hepsi de genetik değildir. Öyle olsa aynı ailenin çocukları aynı genetik donanıma sahip oldukları için aynı mizaca ya da huylara sahip olurlardı. Oysa öyle değil.

Bir grup genler bizi biz yapan etkenler olsa da, tek başına kendi varlığımızı oluşturmada yeterli değiller. İçinde büyüdüğümüz ortamla nasıl bir ilişki içinde büyüdüğümüz, birçok psikolojik sorun açısından hala kilit nokta denilebilir. Bu ortamda yer alan herkes, büyüme ve gelişimizden sorumlu.

Anne babalarımız, kardeşler, yeğenler, teyzeler, halalar, komşular, anneanneler, babaanneler, dedeler, diğer aile üyeleri, akranlarımız, öğretmenlerimiz, öğrendiğimiz değer yargıları, içinde büyüdüğümüz kültür…

Yani genler, doğuştan getirilen biyolojik, psikolojik özellikler ve çevrenin bir ürünüyüz. Yapılan çalışmalar, geçirdiğimiz yaşantılarımızın beyin yapısını değiştirdiğini göstermektedir. Örneğin savaşa ya da uzun süreli istismara uğramış kişilerin hipokampus gibi bazı beyin yapılarında daralma, amigdala ya da limbik bölge gibi duygularla ilişkili bölgede aşırı hareketlilik olduğunu birçok bilimsel çalışma tutarlı biçimde göstermiş durumda.

Dolayısıyla böyle doğduk, ne yaparsak yapalım bir şey elde edemeyiz diyemiyoruz. Çünkü gerçek değil.

Evet, alışkanlıklarımız böyle olabilir.

Bazı davranışları daha çok öğrenmiş olabiliriz.

Belli konulara hassasiyetimiz ya da yatkınlıklarımız olabilir.

Ama bu durum bir mahkûmiyet olmamalıdır.

Yaşam birbirinden farklı seçeneklerle doludur. Hangisini seçeceğimiz genlerimize, doğuştan getirdiklerimize ya da çevremize değil, BİZE BAĞLIDIR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Company

Our ebook website brings you the convenience of instant access to a diverse range of titles, spanning genres from fiction and non-fiction to self-help, business.

Features

Most Recent Posts

eBook App for FREE

Lorem Ipsum is simply dumy text of the printing typesetting industry lorem.

Category

© 2023 | Çiğdem Kudiaki resmi web sitesi.
Yazılı materyaller yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanılabilir.

Made with by Fonksiyon Yazılım