Anne Baba Danışmanlığı

Yaşamımızın ilk yılları, gelecekteki ergenlik krizlerini ve yetişkin yaşamımızı doğrudan etkiler. Bu nedenle günümüzdeki anne babalar, çocuk yetiştirme konusunda oldukça hassas davranmaktadır.

Çocuklar için en doğru olanı seçmek, onu daha iyi anlamaya çalışmak, fiziksel ve ruhsal gelişimini en sağlıklı şekilde tamamlamalarına yardımcı olmak, anne baba olmanın en temel görevlerinden birkaçıdır.

Ancak zaman zaman anne babaların çocuk yetiştirmeye dair bilgileri, çocuğu anlamak için yeterli gelmeyebilir. Çünkü çocuk gelişimi ve anne baba çocuk etkileşimi alanı oldukça zengin, gün geçtikçe yenilenen bir alandır. Elbette bu alanda yazılmış olan pek çok kaynak bulunmaktadır. Bu kitaplar, çocuk gelişimini anlamanız ve zorlukları aşabilmeniz konusunda pek çok pratik fikir sunarlar. Bazı fikirlerden yararlansak da, bazıları çözüm açısından yeterli gelmez. Çünkü her anne baba çocuk ilişkisi kendine özeldir.

Anne baba olarak çok çeşitli konularda zorluklar yaşayabiliriz. Bir yandan onlara disiplin kazandırmak ister ancak bağımsızlıklarını ve yaratıcılıklarına engel olmak istemeyiz. Kimi zaman çeşitli konularda ne kadar doğru ya da uygun davrandığımızdan emin olamayız. Bazen de anne baba olarak zorlandığımız konuların farkında olsak da bazı davranışlarımızı, istemeden tekrar eder dururuz. Kimi zaman bu tavırlarımız yüzünden çocuklarımızla aramızdaki duygusal mesafe artar. Böyle durumlarda çocuk ve ergenler huzursuzlaşarak, olduklarından daha öfkeli, içe kapanık, tedirgin ve üzgün görünebilirler. 
Bu tip durumlarda, genel geçer doğrulara göre değil kişiye özel çözümlerle hareket etmek gerekir. Çünkü her ailenin kendine özel ihtiyaçları, değer yargıları ve talepleri bulunmaktadır.

Bu nedenle anne baba olarak profesyonel bir destek almanız, sağlıklı nesiller yetiştirmek için önemli bir adım olacaktır. Unutmayın bazen kronikleşmiş bir sorunun çözümü, çocuk gelişimiyle eksik bir bilgi ya da basitçe gözden kaçırılan bir ayrıntı da yatmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Company

Our ebook website brings you the convenience of instant access to a diverse range of titles, spanning genres from fiction and non-fiction to self-help, business.

Features

Most Recent Posts

eBook App for FREE

Lorem Ipsum is simply dumy text of the printing typesetting industry lorem.

Category

© 2023 | Çiğdem Kudiaki resmi web sitesi.
Yazılı materyaller yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanılabilir.

Made with by Fonksiyon Yazılım